İletişime Geçin: 0 212 653 11 87

K1 Belgesi

K1 BELGESİ NEDİR?

Yurt içi nakliyecilik belgesidir. K1 belgesi ücreti 15782 TL dir. K1 Belgesi için başvuranların ticaret odası kaydı veya esnaf odası kaydının olması ve kayıtlı sermayelerinin en az 10 000 TL olması gereklidir. Başvuru esnasında 110 ton azami yüklü ağırlık şartını sağlamaları şarttır. K1 belgesi sahibi şirketlerin bünyesinde en az ody 4 belgesine sahip personel bulundurma mecburiyeti vardır.

 

 

YILDIZLI K1 BELGESİ NEDİR

Sadece şehir içinde nakliyecilik yapılmasına izin verilen ve yine sadece kamyonet araçla nakliyecilik yapanlara %85 indirimle 2355 TL ye verilen belgedir. K1 belgesi için gerekli evraklar arasında oda kaydının olması şarttır. Yıldızlı K1 belgesi alanlar belgelerine kamyon araç ilave edemezler. İlave etmek istediklerinde aradaki fiyat farkını ödemeleri ve ayrıca tonaj şartını sağlamaları gerekir.

Nakliyecilik yapanların alması gereken belgedir. Yurt içi nakliyecilik belgesi ve şehir içi nakliyecilik belgesi( yıldızlı k1 belgesi) olarak iki çeşit k1 belgesi düzenlenmektedir.

Yurt içinde nakliyecilik yapan şirketlerin belge başvurusu yapabilmek için en az 110 ton azami yüklü ağırlığa sahip araca sahip olmaları gerekmektedir.

Şahıslardan ise 35 ton azami yüklü ağırlığı sağlamaları şartı aranmaktadır.

Bakanlık uzun süre belge düzenlerken araçların istiap haddini göz önüne alarak belge vermekteydi. Ancak 2012 yılı içinde yaptığı düzenleme ile artık istiap haddini değil kamyonlarda azami yüklü ağırlığı , tırlar da ise çekicinin katar ağırlığını hesaba katarak hesap yapmaktadır.

Kamyonlarda 32 tondan fazla olan azami yüklü ağırlıkları 32 ton olarak , tırlar da ise 40 tonun üstünde olan katar ağırlıkları 40 ton olarak kabul edilerek hesaplanmaktadır.

 

 

K1 BELGESİ NASIL ALINIR

K1 belgesi başvurularınızı sorunsuz ve en kısa sürede çözüme kavuşturmak için bizimle irtibata geçiniz. Artan denetimler belge almak isteyenlerin sayısını arttırmış ve başvuru süreci yoğunluktan dolayı zorlaşmıştır. Eksiksiz işlem yapmak ve en kısa sürede sonuca ulaşma anlayışımızla ve uygun fiyatlara hizmet vermekteyiz.

 

 

K1 BELGESİ ARAÇ İLAVE – DÜŞÜM

Yeni alınan her araç mutlaka yetki belgesine kaydettirildikten sonra çalıştırılmaya başlanmalıdır. İlave için ruhsat fotokopisi yeterlidir. Satışlarda 60 gün içinde bildirilmelidir. Ayrıca k1 belgesi olanlar yetki belgesi sahibi oldukları süre içinde mutlaka tonaj şartını sabit tutmak zorundadırlar.

 

 

K1 BELGESİ SORGULAMA

Ulaştırma bakanlığı tarafından verilen yetki belgeleri ile alakalı herhangi bir sorgulama sistemi bulunmamaktadır. Sorgulama yapabilmek için ancak dilekçe ila bakanlığa başvuru yapmak yada e-devlet sisteminden plaka sorgulama kısmından aracınızın sadece yetki belgesine kayıtlı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 

 

K1 BELGESİ  YENİLEME

2006 öncesi belge almış şahıs firmalarından tonaj şartı aranmadan belge yenilemesi yapılmaktadır. Şirketler ise tonaj şartını tamamladıktan sonra yenileme yapabilirler. Yenileme için bitiş tarihinden 60 gün önce işleme başlamalısınız.

 

 

K1 BELGE YENİLEME ÜCRETİ

K1 Belgesi yenileme ücreti 789 TL dir. Bu ücreti yetki belgesi bitmeden başvuru yapanlar içindir. Ayrıca yine bitiş tarihinden sonraki 60 gün içinde başvuru yapanlar da yine 789 TL ödeyerek belgelerini yenileyebilirler. 60 günlük ek süreyi de kaçıranlar için 30 günlük ek süre tanınır ve bu 30 günlük ek sürede başvuru yapanlar belge ücretinin yarısını ödeyerek yani  7891 TL ye belgelerini yenileyebilirler.

 

 

K1 BELGE YENİLEME İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Öncelikle şirketler tonaj şartını tamamlamalıdır. Şahıslarda ise belge alış tarihine göre tonaj şartını tamamlama kuralına tabi olup olmadıklarına göre yenileme işlemi başlatılır. Şirketlerden ody 4 belgesi talep edilir.

 

 

YETKİ BELGESİ ALDIKTAN SONRA

DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Bakanlık yetki belgelerini 4925 sayılı karayolu taşıma yönetmeliği çerçevesinde faaliyette bulunmanız koşulu ile vermektedir. Belge aldıktan sonrada dikkat etmeniz belli başlı konular şunlardır.

  1. Yetki belgenize sürekli mutlaka bir birim araç kayıtlı olmak zorundadır.
  2. Satışını yaptığınız her aracı 60 gün içinde bakanlığa bildirmeniz gerekmektedir.
  3. Adres değişikliği, vergi dairesi değişikliği, unvan değişikliği, müdür değişikliği gibi firma bünyesinde yapılan tüm değişiklikleri bakanlığa bildirmeniz gerekmektedir.
  4. şirketler bünyesinde mutlaka en az ody 4 belgesine sahip personel istihdam etmelidirler.